Pakowanie przesyłki dla kuriera

Obecnie coraz częściej przychodzi nam nie tylko odbierać paczki, ale także je wysyłać. W związku z tym pojawia się pytanie, jak właściwie zapakować nasze paczki, aby dotarły całe do naszego adresata? W co je zapakować, czym zakleić? Poniżej znajdziesz krótką instrukcję dotyczącą pakowania przesyłki dla kuriera, tak, aby dotarła ona do miejsca przeznaczenia w nienaruszonym stanie, szybko i bezpiecznie.
Co musisz wiedzieć? Że przesyłki do 50 kilogramów pakujemy do kartonów, a powyżej 50 kilogramów pakujemy na palety. Jeśli chodzi o wymiary palety to maksymalnie powinna mieć 120 cm x 80 cm, a wysokość razem z paletą to maksymalnie 180 centymetrów.

Opakowanie, w które wkładamy nasz przedmiot składa się z trzech podstawowych części:

  • wypełnienie,
  • część zewnętrzna,
  • zabezpieczenie dodatkowe (np. oklejanie).

Zacznijmy więc od wypełnienia. Są to wolne przestrzenie wewnątrz kartonu, które powinny być wypełnione, tak, aby zawartość opakowania nie mogła się przemieszczać. Bardzo ważne jest, aby wypełnienie dobrać w zależności od rodzaju przewożonych towarów, ich odporności oraz wagi. Bardzo dobrym wypełnieniem dla delikatnych towarów będzie styropian lub wióre styropianowe. Należy także zadbać oto, aby przewożony towar nie dotykał opakowania zewnętrznego i nie stykał się ze sobą – powinien być oddzielony przegródkami kartonowymi lub znajdować się w kartonikach jednostkowych. Generalnie rzecz biorąc wypełnienie powinno zabezpieczać zawartość paczki przed wibracjami i wstrząsami oraz przesuwaniem się wewnątrz opakowania. Jeśli nie mamy wypełniacza to można zniżyć karton tzn. gdy towar jest spakowany do połowy kartonu należy ciąć nożem krawędzie do poziomu spakowanego towaru (wydłużą się klapki), następnie samym czubkiem noża zrobić delikatną rysę każdego boku paczki, ale od wewnętrznej strony, tak, aby nie przeciąć go na wylot. Po czym każdy bok z osobna wyginamy na zewnątrz, a następnie do wewnątrz paczki, zaklejamy szeroką taśmą pakową dookoła paczki kilkakrotnie.
Co od opakowania zewnętrznego — naprawdę dobrym zewnętrznym opakowanie jest mocny, dostosowany do odpowiedniej wagi towaru, odporny karton z podwójnymi ściankami, a w przypadku cięższych towarów nawet pięciowarstwowy. To właśnie on jest podstawowym i najważniejszym zabezpieczeniem Waszej przesyłki. Dlatego tez nie powinno się wykorzystywać tych samych kartonów kilkakrotnie.
Na koniec warto wspomnieć o zabezpieczeniu dodatkowym, które może mieć formę oklejenia taśmą, owinięcia folią typu strech, przyklejania naklejek ostrzegawczych typu kieliszek, góra – dół. Im cięższa i większa jest przesyłka, tym musi ono być mocniejsze.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz