Proces powstawania lizaków

Kolorowe i słodkie lizaki to jedne z najbardziej popularnych rodzajów słodyczy na świecie. Kochają je wszyscy, zarówno dzieci, jak i dorośli. Na rynku znajdziemy najróżniejsze kształty, wzory i smaki – słodkości te oferują naprawdę wyjątkowy świat doznań. Zastanawialiście się kiedyś jak te wspaniałości na patyku powstają?

Maluchy zawsze zaskakują nas pytaniami typu: a co to? jak to działa? jak to jest zrobione?. Najmłodszych nieustannie zadziwia otaczający świat i prawdę mówiąc dzięki nim dorośli też mogą dowiedzieć się czegoś ciekawego. Życie codzienne sprawia, że przestajemy się nad nim zastanawiać a wystarczy pytanie zaciekawionego malucha, żeby zdać sobie sprawę, że wielu rzeczy zwyczajnie nie wiemy. A przecież to odkrywanie tajemnic powstawania naszych ulubionych rzeczy i smakołyków jest największą zabawą. W artykule wyjaśniamy więc, jak powstają kolorowe i słodkie lizaki.

Czym są lizaki?
Lizaki to wyjątkowo pyszny wyrób cukierniczy przeznaczony do lizania, umieszczony na drewnianym lub plastikowym patyczku. Tego rodzaju słodycze znajdziemy w wielu różnych smakach, kształtach oraz rozmiarach. Najczęściej występujące lizaki posiadają popularny i łatwy w produkcji kształt kuli. To jednak nie wyczerpuje lizakowych możliwości, ponieważ możemy też spotykać produkty o wymyślnych kształtach serca czy kawałka arbuza. Coraz popularniejsze stają się smakołyki w formie dwukolorowych lasek. Zdarza się, że lizaki posiadają dodatkowe nadzienie w postaci gumy do żucia lub musującego i kwaśnego proszku.

Jak to się robi?
Na początku przygotowuje się specjalną gorącą i – przede wszystkim – słodką masę. Następnie masę tą wylewa się na blat, gdzie zyskuje ona aromat i kolory, jest formowana, rozciągana oraz wałkowana. Z tak powstałej bryły robione są stopniowo małe, kolorowe cukierki. Powstanie małego cukierka (odznaczającego się wyraźnie widocznym wzorem) z gorącej masy możliwe jest dzięki procesowi automatyzacji, jednak wciąż działają cukiernie, gdzie wszystko robi się ręcznie. Gotowy cukierek jest plastyczny, dzięki czemu nadaje się mu odpowiedni wzór i nadziewa na patyczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *